Ingegerd Wärnersson (S)

Ingegerd Wärnersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-07 – 2002-01-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-06
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 1998-10-20
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-10-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd) 2 maj 2001 sysselsättningen
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:382 av Carlson, Leif (m) 2 maj 2001 förändringar i läkemedelssubventionen
Interpellationsdebatt 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd) 2 maj 2001 låsta arvspengar och socialbidrag

sysselsättningen

Interpellation 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd)

den 2 april Interpellation 2000/01:352 av Stefan Attefall kd till finansminister Bosse Ringholm om sysselsättningen Sverige har under de senaste tre åren haft en hög ökningstakt av sysselsättningen. Den har skett från en extremt låg nivå, och den mattas nu av. Enligt Konjunkturinstitutets senaste prognos mars 2001

Inlämnad: 2001-04-02 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: sysselsättningen

företagsansvar för mänskliga rättigheter

Interpellation 2000/01:344 av Artin, Murad (v)

den 29 mars Interpellation 2000/01:344 av Murad Artin v till utrikesminister Anna Lindh om företagsansvar för mänskliga rättigheter Anklagelser för brott mot mänskliga rättigheter brukar vanligtvis rikta sig mot stater, militära eller paramilitära organisationer. Men dessa bär inte ensamma skulden till vad som sker.

Inlämnad: 2001-03-29 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: företagsansvar för mänskliga rättigheter

Israel och den palestinska befolkningen

Interpellation 2000/01:334 av Artin, Murad (v)

den 23 mars Interpellation 2000/01:334 av Murad Artin v till utrikesminister Anna Lindh om Israel och den palestinska befolkningen Den nya israeliska regeringen med Ariel Sharon i spetsen fortsätter med sina provokationer mot den palestinska befolkningen i de ockuperade områdena. Den illegala bosättningspolitiken,

Inlämnad: 2001-03-23 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Israel och den palestinska befolkningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se