Heléne Fritzon (S)

Heléne Fritzon (S)

Europaparlamentariker

Parti Socialdemokraterna
Född år 1960

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2019-07-02 – 2024-07-02
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2017-07-27 – 2019-01-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Avvisningar
Interpellationsdebatt 2017/18:579 av Jeff Ahl (-) 28 juni 2018 Avvisningar
Stillbild från Interpellationsdebatt: Förbud mot barnäktenskap
Interpellationsdebatt 2017/18:552 av Mikael Eskilandersson (SD) 8 juni 2018 Förbud mot barnäktenskap
Stillbild från Interpellationsdebatt: Förbud mot bigami
Interpellationsdebatt 2017/18:551 av Mikael Eskilandersson (SD) 8 juni 2018 Förbud mot bigami
Stillbild från Interpellationsdebatt: Ändringar i utlänningslagen
Interpellationsdebatt 2017/18:524 av Kent Ekeroth (SD) 8 juni 2018 Ändringar i utlänningslagen

Dokument:

Avvisningar

Interpellation 2017/18:579 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:579 Avvisningar av Jeff Ahl till Statsrådet Heléne Fritzon S Anders Ygeman, dåvarande inrikesminister, lovade 2016 att 80 000 av de asylsökande som kommit till Sverige skulle avvisas. Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Heléne Fritzon: Hur många av de 80 000 asylsökande som dåvarande

Inlämnad: 2018-06-08 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:579 av Jeff Ahl (-) (pdf, 73 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avvisningar

Förbud mot barnäktenskap

Interpellation 2017/18:552 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2017/18:552 Förbud mot barnäktenskap av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Heléne Fritzon S Barnäktenskap har diskuterats flitigt under framför allt det senaste året, även om problemen varit kända under lång tid. Trots att vi har en regering som uttryckligen påstår sig värna flickors och kvinnors

Inlämnad: 2018-05-17 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:552 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud mot barnäktenskap

Förbud mot bigami

Interpellation 2017/18:551 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2017/18:551 Förbud mot bigami av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Heléne Fritzon S I Sverige råder förbud mot att gifta sig med flera personer. Det kallas i lagtexten för bigami och i folkmun för månggifte. Dock finns undantag som gör det möjligt att i Sverige vara gift med flera personer. Regeringen

Inlämnad: 2018-05-17 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:551 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud mot bigami

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.