Camilla Waltersson Grönvall (M)

Camilla Waltersson Grönvall (M)

Statsråd

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 299
Titel Lärare.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-10-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-10-18
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2022-10-18
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2022-10-18 – 2026-09-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 12-17 och socialutskottet 17-. Suppleant utbildningsutskottet 10-12, justitieutskottet 10-14 och socialutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Elektrikern och egenföretagaren Rolf Waltersson och kontoristen och egenföretagaren Mona Waltersson, f. Haga.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 89. Grundskollärarutbildning, Karlstad och Göteborg 93-99.
  • Anställningar

    Trollhättans kommun 98-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Polisstyrelsen, Västra Götaland 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lilla Edets kommun 95-. Ledamot, kommunstyrelsen 98-10, ersättare 96-98. Ersättare och ledamot, socialnämnden 93-98. Ledamot utbildningsnämnden 97-98, vice ordförande 98-02, ordförande 02-10. Ledamot, Göteborgsregionens utbildningsgrupp 94-98 och 06-10. Ledamot, SKL:s utbildningsberedning 02-10.
  • Bostadsort

    Lilla Edet

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barn som har det tufft under jullovet

Svar på skriftlig fråga 2022/23:253 besvarad av Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall (M)

S2023/ 00317 Socialdepartementet Socialtjänstministern Till riksdagen Svar på fråga 2022/23:253 av Anna Wallentheim S Barn som har det tufft under jullovet Anna Wallentheim har frågat mig hur jag och regeringen jobbar för att fånga upp barn som mår dåligt samt arbetar för att motverka denna utveckling. Frågan ställs

Svarsdatum: 2023-02-01 Frågeställare: Anna Wallentheim (S)

Svar på skriftlig fråga 2022/23:253 besvarad av Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall (M) (docx, 68 kB)

Metoder i socialtjänsten

Svar på skriftlig fråga 2022/23:240 besvarad av Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall (M)

Svar på fråga 2022/23:240 Metoder i socialtjänsten av Martina Johansson C Martina Johansson har frågat mig hur jag kommer att säkerställa att utredningar av socialtjänsten om vårdnad, boende och umgänge utgår från barnets bästa och har vetenskapligt stöd, så att färre barn far illa. Jag instämmer med Martina Johansson att

Svarsdatum: 2023-01-25 Frågeställare: Martina Johansson (C)

Svar på skriftlig fråga 2022/23:240 besvarad av Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall (M) (docx, 70 kB)

Sökbarhet för anmälningar som gäller barn

Svar på skriftlig fråga 2022/23:218 besvarad av Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall (M)

S2022/04893 Socialdepartementet Socialtjänstministern Till riksdagen Svar på fråga 2022/23:218 av Eva Lindh S Sökbarhet för anmälningar som gäller barn Eva Lindh har frågat mig om regeringen och jag kommer att gå vidare med förslaget om att göra anmälningar som gäller barn sökbara. En av socialnämndens viktigaste uppgifter

Svarsdatum: 2023-01-12 Frågeställare: Eva Lindh (S)

Svar på skriftlig fråga 2022/23:218 besvarad av Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall (M) (docx, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.