Åsa Lindhagen (MP)

Åsa Lindhagen (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilingenjör.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-02-04
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2021-02-05 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Bo Jernberg och Birgitta Rydne.
  • Utbildning

    Civilingenjör, industriell ekonomi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Managementkonsult, Ernst & Young 08-12. Socialborgarråd, Stockholm 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentarisk referensgrupp, Utredningen om framtidens socialtjänst 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 10-19. Gruppledare, kommunfullmäktige 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Rädda Barnen 06-14.
  • Litteratur

    "Hemlöshet i förändring" i Medmänsklighet - vägar till en ny gemenskap (18).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot socialutskottet 18-19. Suppleant civilutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Statsråd (jämställdhetsminister och minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation), Arbetsmarknadsdepartementet 190121-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skuldregister

Svar på skriftlig fråga 2021/22:90 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Fi2021/03264 Finansdepartementet Finansmarknadsminister och biträdande finansminister Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:90 av Angelica Lundberg SD Skuldregister Angelica Lundberg har frågat mig när i tid regeringen kommer att tillsätta en utredning som ska lägga fram förslag på hur ett skuldregister kan införas.

Svarsdatum: 2021-10-13 Frågeställare: Angelica Lundberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:90 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 67 kB)

Kreditgivares ansvar

Svar på skriftlig fråga 2021/22:76 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Svar på fråga 2021/22:76 av Angelica Lundberg SD Kreditgivares ansvar Angelica Lundberg har frågat mig om jag avser att tillse att Finansinspektionens råd om kreditgivares ansvar ska gälla som regel, och hur detta i så fall kan införas. Det bör framhållas att kreditgivare enligt konsumentkreditlagen ska genomföra en kreditprövning

Svarsdatum: 2021-10-13 Frågeställare: Angelica Lundberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:76 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 68 kB)

Kärnkraftens roll i taxonomin

Svar på skriftlig fråga 2021/22:33 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Fi2021/03119 Finansdepartementet Finansmarknadsminister och biträdande finansminister Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:33 av Jan Ericson M Kärnkraftens roll i taxonomin Jan Ericson har frågat finansministern om statsrådet och den svenska regeringen har tagit del av ett brev som Frankrikes regering avser att skicka

Svarsdatum: 2021-09-29 Frågeställare: Jan Ericson (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:33 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.