Åsa Lindhagen (MP)

Åsa Lindhagen (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilingenjör.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-02-04
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2021-02-05 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Bo Jernberg och Birgitta Rydne.
  • Utbildning

    Civilingenjör, industriell ekonomi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Managementkonsult, Ernst & Young 08-12. Socialborgarråd, Stockholm 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentarisk referensgrupp, Utredningen om framtidens socialtjänst 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 10-19. Gruppledare, kommunfullmäktige 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Rädda Barnen 06-14.
  • Litteratur

    "Hemlöshet i förändring" i Medmänsklighet - vägar till en ny gemenskap (18).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot socialutskottet 18-19. Suppleant civilutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Statsråd (jämställdhetsminister och minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation), Arbetsmarknadsdepartementet 190121-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Överskuldsättning

Interpellation 2020/21:816 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2020/21:816 Överskuldsättning av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Problemen med osund skuldsättning växer och riskerar att bli ett stort samhällsproblem. Nyligen rapporterades om en fördubbling av antalet unga personer som ansöker om skuldsanering. Kronofogdemyndigheten uttalade den

Inlämnad: 2021-06-08 Svarsdatum: 2021-09-21 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Interpellation 2020/21:816 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Överskuldsättning

Utsläppsgränser i EU:s taxonomi

Interpellation 2020/21:649 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2020/21:649 Utsläppsgränser i EU:s taxonomi av Joar Forssell L till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Arbetet med EU:s taxonomi för hållbarhet befinner sig på sluttampen. Den första delegerade akten är på väg att läggas fram för godkännande i rådet och parlamentet. Kommissionen har fått mycket kritik för det

Inlämnad: 2021-04-13 Svarsdatum: 2021-04-27 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Interpellation 2020/21:649 av Joar Forssell (L) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utsläppsgränser i EU:s taxonomi

Finansinspektionens tillsyn över de noterade tillväxtföretagen

Interpellation 2020/21:539 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2020/21:539 Finansinspektionens tillsyn över de noterade tillväxtföretagen av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Riksdagens utredningstjänst RUT har, på uppdrag av mig, redovisat Finansinspektionens tillsyn över de noterade tillväxtföretagen. Bakgrunden till mitt uppdrag till RUT

Inlämnad: 2021-03-08 Svarsdatum: 2021-03-19 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Interpellation 2020/21:539 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 121 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Finansinspektionens tillsyn över de noterade tillväxtföretagen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.