Åsa Lindhagen (MP)

Åsa Lindhagen (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilingenjör.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-02-04
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2021-02-05 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Bo Jernberg och Birgitta Rydne.
  • Utbildning

    Civilingenjör, industriell ekonomi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Managementkonsult, Ernst & Young 08-12. Socialborgarråd, Stockholm 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentarisk referensgrupp, Utredningen om framtidens socialtjänst 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 10-19. Gruppledare, kommunfullmäktige 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Rädda Barnen 06-14.
  • Litteratur

    "Hemlöshet i förändring" i Medmänsklighet - vägar till en ny gemenskap (18).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot socialutskottet 18-19. Suppleant civilutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Statsråd (jämställdhetsminister och minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation), Arbetsmarknadsdepartementet 190121-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Psykisk ohälsa hos barn och unga

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Psykisk ohälsa hos barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att steg


Utskottsberedning: 2018/19:KrU8 2018/19:SoU11 2018/19:SoU15 2018/19:SoU9 2018/19:UbU10 2018/19:UbU13 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 97 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning 1 Nollutsläpp från transporter 1.1 Utfasning av fossila bränslen 1.2 Tågtrafik 1.3 Godstransporter 2 100 procent förnybart 2.1 Solenergi 2.2 Ett mer flexibelt elsystem


Utskottsberedning: 2018/19:CU11 2018/19:FiU22 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU12 2018/19:MJU17 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:NU12 2018/19:NU14 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU13 2018/19:TU15 2018/19:TU16 2018/19:TU17 2018/19:TU5 2018/19:UU14
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 31 avslag

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 121 kB)

Receptbelägg läkemedel med miljöpåverkan

Motion 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. MP Receptbelägg läkemedel med miljöpåverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att väga in miljörisker bland grunderna för receptbeläggning av läkemedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:2942 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.