Åsa Lindhagen (MP)

Åsa Lindhagen (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilingenjör.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-02-04
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2021-02-05 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Bo Jernberg och Birgitta Rydne.
  • Utbildning

    Civilingenjör, industriell ekonomi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Managementkonsult, Ernst & Young 08-12. Socialborgarråd, Stockholm 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentarisk referensgrupp, Utredningen om framtidens socialtjänst 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 10-19. Gruppledare, kommunfullmäktige 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Rädda Barnen 06-14.
  • Litteratur

    "Hemlöshet i förändring" i Medmänsklighet - vägar till en ny gemenskap (18).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot socialutskottet 18-19. Suppleant civilutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Statsråd (jämställdhetsminister och minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation), Arbetsmarknadsdepartementet 190121-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Rasism och afrofobi i Sverige

Interpellation 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Interpellation 2019/20:461 Rasism och afrofobi i Sverige av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Åsa Lindhagen MP I kölvattnet av polismordet på George Floyd i USA blev det omfattande demonstrationer världen över, alltså inte bara i USA utan även i Europa och Sverige. Afrofobi, och strukturell och institutionell rasism

Inlämnad: 2020-08-28 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Interpellation 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rasism och afrofobi i Sverige

Jämställda löner

Interpellation 2019/20:345 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:345 Jämställda löner av Amineh Kakabaveh till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Kvinnor har högre utbildning än män, men tjänar mindre. Löneskillnaden mellan kvinnor och män är 10,7 procent. Det motsvarar nästan 50 000 kronor om året. Inkomstskillnaderna är dessutom ännu större, mycket på grund av att

Inlämnad: 2020-02-18 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Interpellation 2019/20:345 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställda löner

Ytterligare insatser mot våld och hedersrelaterat förtryck mot barn

Interpellation 2019/20:272 av Juno Blom (L)

Interpellation 2019/20:272 Ytterligare insatser mot våld och hedersrelaterat förtryck mot barn av Juno Blom L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige är ett tolerant land. Men toleransen har övergått i en rädsla att konfrontera våld som vi inte är vana vid. Således har vi 18 år efter mordet på

Inlämnad: 2020-01-17 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Interpellation 2019/20:272 av Juno Blom (L) (pdf, 116 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ytterligare insatser mot våld och hedersrelaterat förtryck mot barn

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.