Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Avslag på ansökan om aktivitetsersättning

Svar på skriftlig fråga 2020/21:62 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2020/06993/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:62 av Linda Lindberg SD Avslag på ansökan om aktivitetsersättning Linda Lindberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att minska felaktiga bedömningar av aktivitetsersättning så att unga får det stöd

Svarsdatum: 2020-09-23 Frågeställare: Linda Lindberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:62 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 80 kB)

Corona och Försäkringskassan

Svar på skriftlig fråga 2020/21:42 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2020/21:42 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Corona och Försäkringskassan Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig om jag avser att ge Försäkringskassan ett direktiv anpassat efter covid-19 för att klara ut nuvarande situation. Regeringen har vidtagit en rad åtgärder för att mildra konsekvenserna av

Svarsdatum: 2020-09-23 Frågeställare: Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:42 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 84 kB)

Bidragsbrott inom välfärden

Svar på skriftlig fråga 2020/21:22 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2020/06886/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:22 av Boriana Åberg M Bidragsbrott inom välfärden Boriana Åberg har frågat mig vilka fungerande åtgärder jag tänker vidta för att stoppa bidragsbrotten inom välfärden. Frågan är ställd i relation till två fall som har

Svarsdatum: 2020-09-22 Frågeställare: Boriana Åberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:22 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se