Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Slopande av flipperspelslagen

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2672 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2021 01783 Finansdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:2672 av Rickard Nordin C Slopande av flipperspelslagen Rickard Nordin har frågat mig när en proposition kommer lämnas baserat på promemorian Vissa följdändringar med anledning av spellagen Ds 2019:30Det är riktigt att

Svarsdatum: 2021-05-05 Frågeställare: Rickard Nordin (C)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2672 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 85 kB)

Politisering av fondutbudet i PPM

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2593 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2021/ 03673 S2021/03674 Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:2592 Minskad valfrihet i PPM och fråga 2020/21:2593 Politisering av fondutbudet av Dennis Dioukarev SD Dennis Dioukarev har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att säkerställa dels pensionsspararnas

Svarsdatum: 2021-04-28 Frågeställare: Dennis Dioukarev (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2593 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 86 kB)

Minskad valfrihet i PPM

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2592 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2021/ 03673 S2021/03674 Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:2592 Minskad valfrihet i PPM och fråga 2020/21:2593 Politisering av fondutbudet av Dennis Dioukarev SD Dennis Dioukarev har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att säkerställa dels pensionsspararnas

Svarsdatum: 2021-04-28 Frågeställare: Dennis Dioukarev (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2592 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se