Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Titel Civilminister.
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsalas socialdemokratiska partidistrikt.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M) 17 september 2019 Kostnadsutjämningsutredningen
Interpellationsdebatt 2018/19:294 av Ulla Andersson (V) 29 augusti 2019 Kommunernas ekonomi
Interpellationsdebatt 2018/19:293 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) 29 augusti 2019 Kostnadsökning i välfärden
Interpellationsdebatt 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 23 april 2019 Politisk aktivism bland myndighetsanställda

Tillgången till information vid tågkaos

Skriftlig fråga 2013/14:686 av Ardalan Shekarabi (S)

Fråga 2013/14:686 Tillgången till information vid tågkaos av Ardalan Shekarabi S till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Med jämna mellanrum nås vi av nyheter om tågkaos på olika håll i landet. Tågproblemen drabbar människor som varje dag måste ta sig fram med tåget för att komma till sina jobb. Det innebär stora kostnader

Inlämnad: 2014-06-12 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Skriftlig fråga 2013/14:686 av Ardalan Shekarabi (S) (pdf, 69 kB)

Biljettkaos i kollektivtrafiken

Skriftlig fråga 2013/14:463 av Shekarabi, Ardalan (S)

den 4 mars Fråga 2013/14:463 Biljettkaos i kollektivtrafiken av Ardalan Shekarabi S till statsrådet Birgitta Ohlsson FP Vi pendlar alltmer oftare och allt längre sträckor. Det är numera naturligt att vi korsar länsgränser och behöver kombinera olika länstrafikbolags biljettsystem. För att resa mellan till exempel

Inlämnad: 2014-03-04 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Utrikesministerns besök i Iran

Skriftlig fråga 2013/14:373 av Shekarabi, Ardalan (S)

den 30 januari Fråga 2013/14:373 Utrikesministerns besök i Iran av Ardalan Shekarabi S till utrikesminister Carl Bildt M I dagarna blev det klart att utrikesminister Carl Bildt ska resa till Iran för att träffa officiella representanter för den iranska regimen. Besöket ses som en del av den upptinade relationen

Inlämnad: 2014-01-30 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se