Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Försäkringskassan och FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning

Svar på skriftlig fråga 2019/20:2111 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2020/06749/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:2111 av Bengt Eliasson L Försäkringskassan och FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning Bengt Eliasson har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att kunskapen om FN-konventionen om

Svarsdatum: 2020-09-16 Frågeställare: Bengt Eliasson (L)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:2111 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 83 kB)

Vidtagna åtgärder mot bidragsfusk

Svar på skriftlig fråga 2019/20:2104 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2020/06717/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:2104 av Maria Malmer Stenergard M Vidtagna åtgärder mot bidragsfusk Maria Malmer Stenergard har frågat mig vilka åtgärder jag har vidtagit för att säkerställa att inte en krona ska gå till den som inte har rätt till det.

Svarsdatum: 2020-09-09 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:2104 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 83 kB)

Handläggningstider hos Pensionsmyndigheten

Svar på skriftlig fråga 2019/20:1955 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2020/06369/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:1955 av Per Schöldberg C Handläggningstider hos Pensionsmyndigheten Per Schöldberg har frågat mig vad jag gör för att människor i stort behov av sina berättigade bostadstillägg ska få dem inom rimlig tid. Jag välkomnar

Svarsdatum: 2020-08-31 Frågeställare: Per Schöldberg (C)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:1955 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se