Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Graviditet och covid-19

Svar på skriftlig fråga 2020/21:168 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2020/21:168 av Linda Lindberg SD Graviditet och covid-19 Linda Lindberg har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder så att gravida kvinnor som utsätts för exponering för coronaviruset ges rätt till stöd i form av förebyggande sjukpenning. Det har hela tiden varit en prioriterad fråga för regeringen att

Svarsdatum: 2020-10-14 Frågeställare: Linda Lindberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:168 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 83 kB)

En utökad sorgepeng

Svar på skriftlig fråga 2020/21:158 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2020/ 07428 Socialdepartementet Socialförsäkrings ministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:158 av Linda Lindberg SD En utökad sorgepeng Linda Lindberg har frågat mig om jag avser att titta på situationen för föräldrar som har förlorat ett barn så att de ges en rimlig tid för sorgearbete. Att som förälder förlora

Svarsdatum: 2020-10-14 Frågeställare: Linda Lindberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:158 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 82 kB)

Särbehandling av sjukskrivna vid dag 180

Svar på skriftlig fråga 2020/21:103 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2020/21:103 av Elisabeth Björnsdotter Rahm M Särbehandling av sjukskrivna vid dag 180 Elisabeth Björnsdotter Rahm har frågat mig om jag avser att gå vidare med förslag om ändring av 180-dagarsregeln som kommer att innebära olika behandling mellan dem som är sjukskrivna av andra diagnoser och dem som är sjukrivna

Svarsdatum: 2020-09-30 Frågeställare: Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:103 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se