Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Lootlådor

Svar på skriftlig fråga 2018/19:931 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2019/ 02975 KO Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:931 av Fredrik Lindahl SD Lootlådor Fredrik Lindahl har frågat om jag och regeringen avser vidta några andra åtgärder för att skydda minderåriga från missbruk med lootlådor innan ny lagstiftning kan vara på plats. Förekomsten

Svarsdatum: 2019-09-12 Frågeställare: Fredrik Lindahl (SD)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:931 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 89 kB)

Landshövding i Värmland

Svar på skriftlig fråga 2018/19:939 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2019/03007/SFÖ Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:939 av Marléne Lund Kopparklint M gällande Landshövding i Värmland Marléne Lund Kopparklint har frågat mig när regeringen avser att utse en ny landshövding för Värmlands län. Länsstyrelserna verkar utifrån uppgiften att vara statens

Svarsdatum: 2019-09-11 Frågeställare: Marléne Lund Kopparklint (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:939 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 84 kB)

Kostnadsutjämningsutredningen

Interpellation 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M)

Interpellation 2018/19:316 Kostnadsutjämningsutredningen av Mikael Damsgaard M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Kostnadsutjämningsutredningen föreslår i sitt slutbetänkande förändringar i kostnadsutjämningen mellan landets kommuner och regioner. Om förslaget genomförs innebär det dramatiska förändringar för kommuner

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-17 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnadsutjämningsutredningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se