Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Unga Örnar i kommunal verksamhet

Interpellation 2017/18:480 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:480 Unga Örnar i kommunal verksamhet av Lars Beckman M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Unga Örnar anser sig vara partipolitiskt obunden även om det är tydligt att organisationen har starka kopplingar till det socialdemokratiska partiet. Organisationen är dock öppen med att man är en del av arbetarrörelsen.

Inlämnad: 2018-04-09 Svarsdatum: 2018-04-20 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:480 av Lars Beckman (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Unga Örnar i kommunal verksamhet

Vinster i välfärden

Interpellation 2017/18:425 av Jörgen Warborn (M)

Interpellation 2017/18:425 Vinster i välfärden av Jörgen Warborn M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Kritiken från Lagrådet angående regeringens förslag om vinster i välfärden var inte nådig. Enligt Lagrådet har förslaget inte beretts ordentligt, det är oklart om syftet med förslaget uppnås och det kan stå i strid med

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-04-10 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:425 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinster i välfärden

Välfärdsutredningen

Interpellation 2017/18:424 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2017/18:424 Välfärdsutredningen av Helena Bouveng M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Lagrådet har nu granskat regeringens och Vänsterpartiets förslag till att begränsa vinster i välfärden och gör bedömningen att det inte är ett bra förslag. Den kritik som Lagrådet riktar mot förslaget handlar bland annat

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-04-10 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:424 av Helena Bouveng (M) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Välfärdsutredningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se