Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bedömningen av symtombaserade diagnoser

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2342 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2021/ 02913 Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:2342 av Elisabeth Björnsdotter Rahm M Bedömningen av symtombaserade diagnoser Elisabeth Björnsdotter Rahm har frågat mig hur de tänkta riktlinjerna för bedömning av symtombaserade diagnoser ska se ut. Rehabiliteringskedjan

Svarsdatum: 2021-04-07 Frågeställare: Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2342 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 86 kB)

Analys av antalet sjukskrivningar

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2340 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2020/21:2340 av Elisabeth Björnsdotter Rahm M Analys av antalet sjukskrivningar Elisabeth Björnsdotter Rahm har frågat mig vilka konsekvensanalyser som jag har gjort gällande antalet sjukskrivningar om karensavdraget tas bort. Med anledning av en framställning från fackförbunden Kommunal och Vårdförbundet

Svarsdatum: 2021-04-07 Frågeställare: Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2340 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 87 kB)

Uteblivna svar från Pensionsmyndigheten

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2328 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2021/ 02908 Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:2328 av Sten Bergheden M Uteblivna svar från Pensionsmyndigheten Sten Bergheden har frågat mig vad jag avser att göra för att handläggningstiderna för bostadstillägg ska minska samt vad jag avser göra för att Pensionsmyndigheten

Svarsdatum: 2021-04-07 Frågeställare: Sten Bergheden (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2328 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se