Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för att fler ska få aktivitetsersättning

Interpellation 2020/21:589 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2020/21:589 Åtgärder för att fler ska få aktivitetsersättning av Lars Beckman M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Antalet personer som tvingas söka försörjningsstöd från socialtjänsten trots att de har en funktionsnedsättning och deltar i daglig verksamhet har ökat. Det visar tidigare framtagna siffror

Inlämnad: 2021-03-19 Svarsdatum: 2021-04-09 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2020/21:589 av Lars Beckman (M) (pdf, 98 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att fler ska få aktivitetsersättning

Enhetliga bedömningar inom sjukförsäkringen

Interpellation 2020/21:554 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2020/21:554 Enhetliga bedömningar inom sjukförsäkringen av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Regeringen har under hela det gångna året genom hela covid-19 pandemin lappat och lagat och ofta agerat senfärdigt för att begränsa de skador som pandemin orsakat såväl enskilda människor

Inlämnad: 2021-03-10 Svarsdatum: 2021-04-09 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2020/21:554 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Enhetliga bedömningar inom sjukförsäkringen

Utredningsförslag om en trygg sjukförsäkring

Interpellation 2020/21:527 av Ida Gabrielsson (V)

Interpellation 2020/21:527 Utredningsförslag om en trygg sjukförsäkring av Ida Gabrielsson V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Tack vare Vänsterpartiets initiativ har flera förändringar i sjukförsäkringen genomförts. Dessa förändringar är helt nödvändiga, men det är uppenbart att mer behöver göras. Till att börja med

Inlämnad: 2021-03-03 Svarsdatum: 2021-03-26 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2020/21:527 av Ida Gabrielsson (V) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utredningsförslag om en trygg sjukförsäkring

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se