Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Spelinspektionens skärpning av spellagen

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1356 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2021/ 00241 Finansdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1356 av Kristina Yngwe C Spelinspektionens skärpning av spellagen Kristina Yngwe har frågat mig om det är rimligt att Spelinspektionens skärpning av spellagen försvårar för unga som vill utvecklas i sitt sportutövande

Svarsdatum: 2021-01-27 Frågeställare: Kristina Yngwe (C)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1356 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 81 kB)

Försäkringskassans bedömning av sjuka med utmattningssyndrom

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1336 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2021/ 00554 Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1336 av Katarina Brännström M Försäkringskassans bedömning av sjuka med utmattningssyndrom Katarina Brännström har frågat mig vad jag avser att göra för att säkerställa att Försäkringskassan följer de riktlinjer som finns

Svarsdatum: 2021-01-27 Frågeställare: Katarina Brännström (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1336 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 84 kB)

Utebliven coronaersättning

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1276 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2020/21:1276 av Ann-Sofie Lifvenhage M Utebliven Coronaersättning Ann-Sofie Lifvenhage har frågat mig om det är min mening att alla som ingår i riskgrupp och som under pandemin följt rekommendationerna och stannat hemma från förvärvsarbete ska ersättas av Försäkringskassan för lönebortfallet. Riksdagen fattade

Svarsdatum: 2021-01-27 Frågeställare: Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1276 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se