Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Oskäliga avgifter vid annonsering av bostäder

Svar på skriftlig fråga 2018/19:873 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2019/ 02800/KO Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:873 av Angelica Lundberg SD Oskäliga avgifter vid annonsering av bostäder Angelica Lundberg har frågat mig vad jag avser att göra för att förbättra för konsumenterna och säkerställa att bostadssäljare inte drabbas av oskäliga avgifter

Svarsdatum: 2019-08-20 Frågeställare: Angelica Lundberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:873 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 87 kB)

Lika villkor för offentliga och privata vårdgivare

Svar på skriftlig fråga 2018/19:859 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2019/02759/K Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:859 av Margareta Cederfelt M Lika villkor för offentliga och privata vårdgivare Margareta Cederfelt har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att vårdföretagarna inte ska behöva stänga sina verksamheter till följd av

Svarsdatum: 2019-08-12 Frågeställare: Margareta Cederfelt (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:859 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 82 kB)

Ansträngd ekonomi i många kommuner

Svar på skriftlig fråga 2018/19:843 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2019/02685 K Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:843 av Elisabeth Svantesson M Ansträngd ekonomi i många kommuner Elisabeth Svantesson har frågat Magdalena Andersson vilka åtgärder finansministern och regeringen avser att vidta för att kommunerna inte ska behöva skära ned på välfärden.

Svarsdatum: 2019-08-08 Frågeställare: Elisabeth Svantesson (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:843 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se