Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Prenumerationslotterier på kredit

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1895 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi2017/03426/OU Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1895 av Maria Malmer Stenergard M Prenumerationslotterier på kredit Maria Malmer Stenergard har frågat mig om jag avser att verka för ett slopande av undantaget från förbud mot försäljning av lotter på kredit. I 37 lotterilagen

Svarsdatum: 2017-09-12 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1895 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 36 kB)

Politiska partier som gör vinst på överskuldsatta

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1891 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi2017/03407/OU Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1891 av Lars Beckman M Politiska partier som gör vinst på överskuldsatta Lars Beckman har frågat statsrådet Per Bolund vilka åtgärder han är beredd att vidta för att inte politiska partier ska göra stora vinster på människors

Svarsdatum: 2017-09-12 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1891 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 36 kB)

Flytten av myndigheter

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1871 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi2017/03349/SFÖ Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1871 av Sten Bergheden M Flytten av myndigheter Sten Bergheden har frågat mig varför ingen stad i Skaraborg var aktuell när det fattades beslut om att flytta myndigheter från Stockholm till andra delar av landet. Det framgår

Svarsdatum: 2017-09-12 Frågeställare: Sten Bergheden (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1871 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.