Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Styrning av Försäkringskassan

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1939 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2021/01807 Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1939 av Ann-Sofie Alm M Styrning av Försäkringskassan Ann-Sofie Alm har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen tänker vidta för att säkerställa att Försäkringskassan kan göra ett rättvist arbete gentemot dem som söker

Svarsdatum: 2021-03-03 Frågeställare: Ann-Sofie Alm (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1939 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 87 kB)

Vaccinering och riskgrupper

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1938 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2020/21:1938 av Maria Malmer Stenergard M Vaccinering och riskgrupper Maria Malmer Stenergard har frågat mig om jag har inlett några förberedelser för en eventuell förlängning av ersättningen till riskgrupper. Regeringen beslutade den 4 februari 2021 att förlänga ersättningen till riskgrupper och vissa anhöriga

Svarsdatum: 2021-03-03 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1938 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 87 kB)

Lättnader för allmännyttiga lotterier

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1834 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2021/ 00725 Finansdepartemente t Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1834 av John Weinerhall M Lättnader för allmännyttiga lotterier John Weinerhall har frågat mig om ansträngningar kommer att göras för att de allmännyttiga lotterierna ska få de i frågan nämnda lättnaderna redan under

Svarsdatum: 2021-02-24 Frågeställare: John Weinerhall (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1834 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se