Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:764 av Jenny Petersson (M) 15 september 2016 Regionutredningens tillvägagångssätt
Interpellationsdebatt 2015/16:638 av Lena Asplund (M) 15 september 2016 Regionindelning
Interpellationsdebatt 2015/16:721 av Lotta Finstorp (M) 28 juni 2016 Regionindelningens bevekelsegrunder
Interpellationsdebatt 2015/16:651 av Edward Riedl (M) 7 juni 2016 Statliga jobb i Västerbotten

Ordning och reda i välfärdsverksamheter

Svar på skriftlig fråga 2014/15:780 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi2015/04407/K Dnr Fi2015/04440/K Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:780 av Cecilia Widegren M Ordning och reda i välfärdsverksamheter och fråga 2015/16:1 av Jonas Jacobsson Gjörtler M Utredning av regelverk för välfärdstjänster Cecilia Widegren har frågat barn-äldre- och

Svarsdatum: 2015-09-23 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:780 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 43 kB)

Region Halland

Svar på skriftlig fråga 2014/15:770 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi 2015/4106 Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:770 om Region Halland Jenny Petersson M har frågat mig om jag anser att Region Halland bör finnas kvar som det är idag. Regeringen har nyligen tillsatt en kommitté med uppgift att föreslå en ny läns- och landstingsindelning. Syftet

Svarsdatum: 2015-09-10 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:770 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 39 kB)

Välfärdsutredning

Svar på skriftlig fråga 2014/15:761 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi2015/3952 Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:761 av Jonas Jacobsson Gjörtler M Välfärdsutredningen Jonas Jacobsson Gjörtler M har frågat mig när och på vilket sätt jag avser att tillmötesgå det tillkännagivande om en utredning om ett regelverk för säkerställande av valfrihet,

Svarsdatum: 2015-08-31 Frågeställare: Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:761 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se