Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ny generaldirektör för Naturvårdsverket

Svar på skriftlig fråga 2014/15:706 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi2015/3491 Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:706 av Johan Hultberg M Ny generaldirektör för Naturvårdsverket Johan Hultberg har frågat mig om när rekrytering av en ny generaldirektör för Naturvårdsverket ska vara avslutad. Rekryteringsprocessen av ny chef och generaldirektör

Svarsdatum: 2015-08-10 Frågeställare: Johan Hultberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:706 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 35 kB)

Rekryteringen av ny GD för Naturvårdsverket

Svar på skriftlig fråga 2014/15:705 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi2015/3533 Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:705 av Johan Hultberg M Rekryteringen av ny GD för Naturvårdsverket Johan Hultberg har frågat klimat- och miljöministern samt vice statsministern varför ministern inte längre ansvarar för rekryteringen av chefen för den viktigaste

Svarsdatum: 2015-08-10 Frågeställare: Johan Hultberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:705 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 35 kB)

Krav på djurskydd vid offentlig upphandling

Svar på skriftlig fråga 2014/15:685 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Dnr Fi2015/3416 Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:685 av Åsa Coenraads M Krav på djurskydd vid offentlig upphandling Åsa Coenraads har frågat mig vilka lagändringar i upphandlingslagarna som regeringen föreslår, när propositionen med lagförslagen kan ligga på riksdagens bord och

Svarsdatum: 2015-08-10 Frågeställare: Åsa Coenraads (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:685 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se