Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skatteutjämningen

Interpellation 2014/15:608 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2014/15:608 Skatteutjämningen av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S I Sveriges Kommuner och Landstings statistikdatabas kan följande uppgifter hittas: Malmö Stockholm Solna Malmö vs. Stockholm Kostnad fritidsverksamhet, kr/inv 1 607 1 135 1 347 472 Kostnad kulturverksamhet,

Inlämnad: 2015-05-18 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:608 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skatteutjämningen

Offentlig upphandling av livsmedel

Interpellation 2014/15:549 av Lena Ek (C)

Interpellation 2014/15:549 Offentlig upphandling av livsmedel av Lena Ek C till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I Sverige har vi livsmedel av mycket god kvalitet. Vi har högre krav på djurskydd och miljöhänsyn än vad EU:s lagstiftning kräver. Djuren i Sverige använder minst antibiotika i EU, suggorna fixeras inte och grisen

Inlämnad: 2015-04-28 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:549 av Lena Ek (C) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Offentlig upphandling av livsmedel

Nya upphandlingsreglers konsekvenser för företagare

Interpellation 2014/15:478 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2014/15:478 Nya upphandlingsreglers konsekvenser för företagare av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I Sverige handlar den offentliga sektorn varor och tjänster för 600 miljarder varje år. Dessa offentliga medel ska ge så bra varor, produkter och tjänster som möjligt till

Inlämnad: 2015-04-01 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:478 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nya upphandlingsreglers konsekvenser för företagare

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se