Planerat tekniskt arbete på webbplatsen

Under tisdag eftermiddag sker ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Öppna data

Interpellation 2014/15:715 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2014/15:715 Öppna data av Erik Ottoson M till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Svensk tillväxt och välfärd blir i allt större utsträckning beroende av den digitala utvecklingen och möjligheterna till digital innovation. Även våra statliga verksamheter behöver följa med i utvecklingen och understödja den. Staten

Inlämnad: 2015-06-16 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:715 av Erik Ottoson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Öppna data

Välfärdssektorn och kvinnors företagande

Interpellation 2014/15:667 av Isabella Hökmark (M)

Interpellation 2014/15:667 Välfärdssektorn och kvinnors företagande av Isabella Hökmark M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Det är djupt beklagligt att regeringen lägger en blöt filt över svenskt välfärdsföretagande i en tid då vi behöver mer seriösa företagare. Det är i Sverige färre kvinnor än män som är vd i eller

Inlämnad: 2015-05-28 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:667 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Välfärdssektorn och kvinnors företagande

Rimliga villkor för välfärdsföretag

Interpellation 2014/15:632 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2014/15:632 Rimliga villkor för välfärdsföretag av Hans Rothenberg M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Nyligen ställde jag en fråga till statsrådet Damberg gällande regeringens arbete för att öka möjligheterna för företag att utvecklas. Jag är tacksam för svaret, även om ministern förbigick

Inlämnad: 2015-05-25 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:632 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rimliga villkor för välfärdsföretag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se