Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Titel Civilminister.
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsalas socialdemokratiska partidistrikt.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av redog. 2013/14:RR4 Riksrevisionens redogörelse för granskningen av Årsredovisning för staten 2013

Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. S med anledning av redog. 2013/14:RR4 Riksrevisionens redogörelse för granskningen av Årsredovisning för staten 2013 201314S3005 med anledning av Riksrevisionens redogörelse för granskningen av årsredovisningen för staten 2013 Förslag till riksdagsbeslut


Utskottsberedning: 2013/14:FiU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (doc, 50 kB)

med anledning av skr. 2013/14:101 Årsredovisning för staten 2013

Motion 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:101 Årsredovisning för staten 2013 S26011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om regeringens redovisning av uppfyllelsen av budgetpolitiska mål. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:FiU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (doc, 61 kB)

med anledning av skr. 2013/14:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2013/14:Fi9 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi9 av Fredrik Olovsson m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn S26010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om läget för ekonomin i den kommunala sektorn. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2013/14:FiU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi9 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se