Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Titel Civilminister.
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsalas socialdemokratiska partidistrikt.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Politisk aktivism bland myndighetsanställda

Interpellation 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2018/19:184 Politisk aktivism bland myndighetsanställda av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Under senare år har politisk aktivism bland myndighetsanställda blivit vanligare. Det handlar i korthet om att anställda vid myndigheter driver en egen agenda utan stöd i, eller i motsats

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Politisk aktivism bland myndighetsanställda

Spel och beroende

Interpellation 2018/19:84 av Roland Utbult (KD)

Interpellation 2018/19:84 Spel och beroende av Roland Utbult KD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sedan den 1 januari i år gäller den nya spellagen. Den nya regleringen bygger på ett licenssystem där alla som agerar på den svenska spelmarknaden ska ha en licens och där aktörer utan licens ska stängas ute. Regleringen

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:84 av Roland Utbult (KD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Spel och beroende

Tillsatt utredning om vinstförbud i välfärden

Interpellation 2018/19:36 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:36 Tillsatt utredning om vinstförbud i välfärden av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Beskedet om att Socialdemokraterna köpt Vänsterpartiets stöd för sin budget genom att tillsätta en utredning om vinstförbud i välfärden ledd av Ilmar Reepalu måste adresseras. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-12 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:36 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tillsatt utredning om vinstförbud i välfärden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se