Staffan Danielsson(C)

Staffan Danielsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 32
Titel Agronom
Född år 1947
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post staffan.danielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-08-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2004-07-20 – 2014-09-29
    • Ersättare 2003-10-09 – 2003-11-08
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-10-14 – 2003-11-08
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-14 – 2003-11-08
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 – 2018-09-24
    • Suppleant 2007-02-28 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2011-06-10 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-09-24 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-03
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-10-01 – 2018-10-31
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) Låt inte Sverige klyvas Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Bryt den sociala klyvningen Från utanförskap till arbete Fler och växande företag Inför en arbetsförmedlarpeng Tillsätt en arbetsmarknadskommission En


Utskottsberedning: CU KrU MJU NU SfU SkU SoU TU UbU 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:FiU1 2017/18:UbU1 2017/18:UbU2

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 141 kB)

Utrikes- och säkerhetspolitik

Motion 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) Utrikes- och säkerhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att biståndet ska prioritera stöd till svikande stater och postkonfliktstater och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UU 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3775 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 113 kB)

En ansvarsfull internationell agenda

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) En ansvarsfull internationell agenda Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning EU-samarbetet Ett handlingskraftigt och öppet EU som står upp för liberala värden EU i olika hastigheter EU som global handelsaktör Ett


Utskottsberedning: FöU KU NU SfU UU 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 151 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.