Staffan Appelros (M)

Staffan Appelros (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Direktör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-02-16 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-12-20 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-02-23 – 2007-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Flyget i utsläppshandeln
Debatt om förslag 2008/09:MJU26 14 maj 2009 Flyget i utsläppshandeln

Dokument:

Infrastruktur i Skåne

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. m Infrastruktur i Skåne m1678 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 2 Kommunikationsknutpunkt Skåne 3 Felande länkar avseende det skånska vägnätet 4 Öka betydelsen av RTI-planen 4 Skånes hamnar är viktiga för Sverige 5 Den


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (doc, 64 kB) Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (pdf, 213 kB)

Medfinansiering

Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. m Medfinansiering m1839 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om medfinansiering av infrastrukturprojekt. Motivering Infrastruktur är av stor vikt för många kommuner och regioner. Önskemål


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m) (pdf, 145 kB)

Ålfiske

Motion 2009/10:MJ398 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ398 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. m Ålfiske m1849 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ålfiske och ålfiskeföretagares rätt att överlåta sin verksamhet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2009/10:CU5 2009/10:MJU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:MJ398 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (m) (doc, 44 kB) Motion 2009/10:MJ398 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (m) (pdf, 175 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.