Staffan Appelros (M)

Staffan Appelros (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Direktör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-02-16 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-12-20 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-02-23 – 2007-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Kretslopp, återvinning m.m.
Debatt om förslag 2009/10:MJU16 7 april 2010 Kretslopp, återvinning m.m.
Stillbild från Debatt om förslag: Flyget i utsläppshandeln
Debatt om förslag 2008/09:MJU26 14 maj 2009 Flyget i utsläppshandeln

Dokument:

Fornlämningen Uppåkra

Motion 2009/10:Kr327 av Ewa Thalén Finné m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Kr327 av Ewa Thalén Finné m.fl. m Fornlämningen Uppåkra m1237 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Lunds universitets engagemang i Uppåkra i Staffanstorps kommun.1 Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2009/10:KrU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Kr327 av Ewa Thalén Finné m.fl. (m) (doc, 48 kB) Motion 2009/10:Kr327 av Ewa Thalén Finné m.fl. (m) (pdf, 191 kB)

Polishögskola i Malmö

Motion 2009/10:Ju376 av Olof Lavesson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju376 av Olof Lavesson m.fl. m Polishögskola i Malmö m1748 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en polishögskola i Malmö. Motivering Skåne är den plats där Sverige möter Europa och resten av världen. Här finns Öresundsbron


Utskottsberedning: 2009/10:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju376 av Olof Lavesson m.fl. (m) (doc, 44 kB) Motion 2009/10:Ju376 av Olof Lavesson m.fl. (m) (pdf, 156 kB)

Sydostlänken

Motion 2009/10:T404 av Staffan Appelros och Gustav Nilsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T404 av Staffan Appelros och Gustav Nilsson m Sydostlänken m1141 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Sydostlänken. Motivering Djuphamnen i Karlshamn är en av Sveriges största hamnar och har dessutom ett strategiskt


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T404 av Staffan Appelros och Gustav Nilsson (m) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:T404 av Staffan Appelros och Gustav Nilsson (m) (pdf, 138 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.