Staffan Anger (M)

Staffan Anger (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Civilekonom
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Swedavias aktieandel i Västerås Flygplats AB

Motion 2011/12:T336 av Staffan Anger (M)

Motion till riksdagen 2011/12:T336 av Staffan Anger M Swedavias aktieandel i Västerås Flygplats AB M0430 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Swedavias aktieandel i Västerås Flygplats AB. Motivering Västerås Flygplats AB ägs idag till 100 procent


Utskottsberedning: 2011/12:TU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:T336 av Staffan Anger (M) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:T336 av Staffan Anger (M) (pdf, 113 kB)

Finansiering av groddföretag

Motion 2011/12:N382 av Staffan Anger och Per Åsling (M, C)

Motion till riksdagen 2011/12:N382 av Staffan Anger och Per Åsling M, C Finansiering av groddföretag M904 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över finansieringen av groddföretag. Motivering Det finns idag ett problem vad gäller små företag,


Utskottsberedning: 2011/12:NU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N382 av Staffan Anger och Per Åsling (M, C) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:N382 av Staffan Anger och Per Åsling (M, C) (pdf, 126 kB)

Korsägandet inom svensk kärnkraft

Motion 2011/12:N293 av Staffan Anger och Ulf Berg (M)

Motion till riksdagen 2011/12:N293 av Staffan Anger och Ulf Berg M Korsägandet inom svensk kärnkraft M0432 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förhandlingar för att lösa upp korsägandet inom svensk energiproduktion ska återupptas. Motivering


Utskottsberedning: 2011/12:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N293 av Staffan Anger och Ulf Berg (M) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:N293 av Staffan Anger och Ulf Berg (M) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.