Staffan Anger (M)

Staffan Anger (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Civilekonom
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Dawit Isaak

Motion 2009/10:U341 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, v, m, kd, mp, c)

Motion till riksdagen 2009/10:U341 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. fp, v, m, kd, mp, c Dawit Isaak fp1039 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Dawit Isaaks situation bör uppmärksammas. Motivering Det är nu åtta år sedan göteborgaren


Utskottsberedning: 2009/10:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U341 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, v, m, kd, mp, c) (doc, 51 kB) Motion 2009/10:U341 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, v, m, kd, mp, c) (pdf, 209 kB)

Kommuners arbete för fortsatt miljöeffektivisering

Motion 2009/10:C471 av Staffan Anger (m)

Motion till riksdagen 2009/10:C471 av Staffan Anger m Kommuners arbete för fortsatt miljöeffektivisering m1848 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommuners planarbete. Motivering En viktig komponent för att nå Sveriges mål om minskade utsläpp


Utskottsberedning: 2009/10:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C471 av Staffan Anger (m) (doc, 39 kB) Motion 2009/10:C471 av Staffan Anger (m) (pdf, 132 kB)

Besiktning av svenskregistrerade bilar utomlands

Motion 2009/10:T506 av Staffan Anger och Jessica Polfjärd (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T506 av Staffan Anger och Jessica Polfjärd m Besiktning av svenskregistrerade bilar utomlands m1349 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att underlätta besiktning av svenskregistrerade bilar utomlands. Motivering


Utskottsberedning: 2009/10:TU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T506 av Staffan Anger och Jessica Polfjärd (m) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:T506 av Staffan Anger och Jessica Polfjärd (m) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.