Staffan Anger (M)

Staffan Anger (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Civilekonom
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bergslagspendeln i norra Västmanland

Motion 2008/09:T371 av Agneta Berliner m.fl. (fp, m, c)

Motion till riksdagen 2008/09:T371 av Agneta Berliner m.fl. fp, m, c Bergslagspendeln i norra Västmanland fp1610 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om nödvändigheten av statliga insatser för att ge Bergslagspendeln ökad kapacitet. Motivering En


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T371 av Agneta Berliner m.fl. (fp, m, c) (doc, 38 kB)

Södertäljeslussens inverkan på tillväxten i Mälarregionen

Motion 2008/09:T370 av Agneta Berliner m.fl. (fp, c, m)

Motion till riksdagen 2008/09:T370 av Agneta Berliner m.fl. fp, c, m Södertäljeslussens inverkan på tillväxten i Mälarregionen fp1612 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att bygga om slussen i Södertälje för att främja en miljövänlig


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T370 av Agneta Berliner m.fl. (fp, c, m) (doc, 46 kB) Motion 2008/09:T370 av Agneta Berliner m.fl. (fp, c, m) (pdf, 181 kB)

Uventrafiken

Motion 2008/09:T369 av Agneta Berliner m.fl. (fp, m, c)

Motion till riksdagen 2008/09:T369 av Agneta Berliner m.fl. fp, m, c Uventrafiken fp1613 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att prioritera Uventrafikens utveckling. Motivering Mälarregionen är ett expansivt område som präglas av tillväxt såväl


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T369 av Agneta Berliner m.fl. (fp, m, c) (doc, 38 kB) Motion 2008/09:T369 av Agneta Berliner m.fl. (fp, m, c) (pdf, 135 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.