Sören Lekberg (S)

Sören Lekberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-01-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-08 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1976-10-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1993-02-10 – 1994-10-02
    • Ledamot 1983-10-04 – 1992-10-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1992-10-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-10-13
    • EU-nämnden

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Ledamot 1996-01-22 – 1998-10-05
    • Suppleant 1995-01-01 – 1996-01-21
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2011-01-01 – 2015-01-01
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ordförande 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1988-11-10 – 1994-11-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 2002-12-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-22
    • Suppleant 1996-12-13 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T27 av Eva Arvidsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T27 av Eva Arvidsson m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbyggnad av väg 73. Motivering Väg 73 är den viktiga förbindelselänken


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Kollektivtrafik i Stockholmsområdet

Motion 2001/02:T305 av Tommy Waidelich m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T305 av Tommy Waidelich m.fl. s Kollektivtrafik i Stockholmsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att utveckla kollektivtrafiken i Stockholmsregionen. Inledning Till nästa generation ska vi lämna över ett ekologiskt


Utskottsberedning: 2001/02:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Valsystem

Motion 2001/02:K306 av Sören Lekberg (s)

Motion till riksdagen 2001/02:K306 av Sören Lekberg s Valsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att belysa vilka följder ett valsystem av tysk modell skulle få i Sverige. Motivering Det nya personvalsinslaget prövades i full skala i samband med


Utskottsberedning: 2001/02:KU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.