Solveig Ternström (-)

Solveig Ternström (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel Skådespelare och producent
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-07-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-06-18 – 2010-07-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Folkhälsa och kultur

Motion 2007/08:Kr336 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr336 av Anne Marie Brodén m.fl. m, fp, c, kd Folkhälsa och kultur m903 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskning kring hälsa och ohälsa och alternativa vårdmetoder med kulturella inslag. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2007/08:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Kr336 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd) (doc, 44 kB) Motion 2007/08:Kr336 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd) (pdf, 174 kB)

Kulturprojekt i psykvården

Motion 2007/08:Kr335 av Solveig Ternström och Maria Kornevik Jakobsson (c)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr335 av Solveig Ternström och Maria Kornevik Jakobsson c Kulturprojekt i psykvården c506 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kulturprojekt inom psykvården. Motivering I november 2006 överlämnades betänkandet av


Utskottsberedning: 2007/08:KrU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Kr335 av Solveig Ternström och Maria Kornevik Jakobsson (c) (doc, 37 kB) Motion 2007/08:Kr335 av Solveig Ternström och Maria Kornevik Jakobsson (c) (pdf, 125 kB)

Seniorkanal i SVT

Motion 2007/08:Kr259 av Solveig Ternström och Eva Selin Lindgren (c)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr259 av Solveig Ternström och Eva Selin Lindgren c Seniorkanal i SVT c503 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att med större kraft motverka åldersdiskrimineringen, bl.a. genom att inrätta en seniorkanal


Utskottsberedning: 2007/08:KrU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Kr259 av Solveig Ternström och Eva Selin Lindgren (c) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.