Solveig Ternström (-)

Solveig Ternström (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel Skådespelare och producent
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-07-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-06-18 – 2010-07-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:KrU7 18 februari 2010 En politik för det civila samhället

Dokument:

Kultursponsring

Motion 2006/07:Sk222 av Lars-Ivar Ericson och Solveig Ternström (c)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk222 av Lars-Ivar Ericson och Solveig Ternström c Kultursponsring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kultursponsring. Motivering Olika former av kultur får oss att må bättre och kulturens roll i samhällslivet kan inte


Utskottsberedning: 2006/07:SkU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk222 av Lars-Ivar Ericson och Solveig Ternström (c) (doc, 37 kB) Motion 2006/07:Sk222 av Lars-Ivar Ericson och Solveig Ternström (c) (pdf, 119 kB)

Villkor för personaldriven vård och omsorg

Motion 2006/07:Fi211 av Solveig Ternström och Maria Kornevik-Jakobsson (c)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi211 av Solveig Ternström och Maria Kornevik-Jakobsson c Villkor för personaldriven vård och omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om förändringar i lagen om offentlig upphandling för att förändra småskaliga, ideella


Utskottsberedning: 2006/07:FiU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Fi211 av Solveig Ternström och Maria Kornevik-Jakobsson (c) (doc, 42 kB) Motion 2006/07:Fi211 av Solveig Ternström och Maria Kornevik-Jakobsson (c) (pdf, 141 kB)

Konkurrens genom småskalig elproduktion

Motion 2006/07:N232 av Maria Kornevik-Jakobsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2006/07:N232 av Maria Kornevik-Jakobsson m.fl. c Konkurrens genom småskalig elproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ökad konkurrens på elmarknaden genom småskalig elproduktion. Motivering Miljövänliga tekniker för elframställning


Utskottsberedning: 2006/07:NU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:N232 av Maria Kornevik-Jakobsson m.fl. (c) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:N232 av Maria Kornevik-Jakobsson m.fl. (c) (pdf, 125 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.