Solveig Ternström (-)

Solveig Ternström (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel Skådespelare och producent
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-07-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-06-18 – 2010-07-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:KrU7 18 februari 2010 En politik för det civila samhället

Dokument:

med anledning av framst. 2009/10:RS4 Uppföljning av riksrevisionsreformen

Motion 2009/10:K5 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m, c)

Motion till riksdagen 2009/10:K5 av Anne-Marie Pålsson m.fl. m, c med anledning av framst. 2009/10:RS4 Uppföljning av riksrevisionsreformen m919 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att inte snäva in Riksrevisionens uppdrag, utan att bibehålla


Utskottsberedning: 2010/11:KU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K5 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m, c) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:K5 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m, c) (pdf, 142 kB)

Bättre rehabilitering och livskvalitet

Motion 2009/10:So669 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, kd, c)

Motion till riksdagen 2009/10:So669 av Anne Marie Brodén m.fl. m, fp, kd, c Bättre rehabilitering och livskvalitet m912 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hur rehabiliteringen för patienter kan förbättras. Motivering Människor utsätts idag


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So669 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, kd, c) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:So669 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, kd, c) (pdf, 137 kB)

Ett nytt icke-spridningsavtal (NPT)

Motion 2009/10:U319 av Eva Selin Lindgren m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2009/10:U319 av Eva Selin Lindgren m.fl. c Ett nytt icke-spridningsavtal NPT c351 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att öka säkerheten i världen genom att Sverige inom EU aktivt verkar för att delar inom den s.k. tredje


Utskottsberedning: 2009/10:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U319 av Eva Selin Lindgren m.fl. (c) (doc, 42 kB) Motion 2009/10:U319 av Eva Selin Lindgren m.fl. (c) (pdf, 147 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.