Solveig Ternström (-)

Solveig Ternström (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel Skådespelare och producent
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-07-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-06-18 – 2010-07-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tilltron till regeringsförklaringen

Skriftlig fråga 2009/10:1010 av Ternström, Solveig (-)

den 1 september Fråga 2009/10:1010 Tilltron till regeringsförklaringen av Solveig Ternström till statsminister Fredrik Reinfeldt m I regeringsförklaringen den 6 oktober 2006 kan man läsa följande i protokollet från statsminister Fredrik Reinfeldts anförande i riksdagens kammare: Under mandatperioden 20062010 kommer

Inlämnad: 2010-09-01 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Vaccinationsprogram mot pneumokocker för barn

Skriftlig fråga 2006/07:343 av Ternström, Solveig (c)

den 13 december Fråga 2006/07:343 Vaccinationsprogram mot pneumokocker för barn av Solveig Ternström c till statsrådet Maria Larsson kd Pneumokocker är en vanlig orsak till lunginflammation, akuta öroninflammationer och bakteriell blodförgiftning som kan leda till hjärnhinneinflammation, dövhet och bestående hjärnskador.

Inlämnad: 2006-12-13 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.