Solveig Hellquist (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västernorrlands län
Titel Socialkonsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:SoU19 13 maj 2009 Stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående
Interpellationsdebatt 2005/06:476 av Hellquist, Solveig (fp) 12 juni 2006 Våld och stereotypa könsroller
Interpellationsdebatt 2005/06:436 av Hellquist, Solveig (fp) 7 juni 2006 Anmälningsskyldigheten och barn som far illa
Debatt om förslag 2005/06:MJU18 23 mars 2006 Djurskydd m.m.

dödsorsaksregistrets kvalitet och aktualitet

Skriftlig fråga 2004/05:2162 av Hellquist, Solveig (fp)

den 5 september Fråga 2004/05:2162 av Solveig Hellquist fp till socialminister Berit Andnor om dödsorsaksregistrets kvalitet och aktualitet Det svenska dödsorsaksregistret har internationellt ett gott anseende. Det har gett ovärderlig kunskap om hälsoutvecklingen och effekten av folkhälsoarbetet över tid. Viktigt för

Inlämnad: 2005-09-05 Besvarare: Ylva Johansson (S)

valutakurser

Skriftlig fråga 2004/05:1992 av Hellquist, Solveig (fp)

den 5 juli Fråga 2004/05:1992 av Solveig Hellquist fp till finansminister Pär Nuder om valutakurser Hösten 2004 inlämnade undertecknad med flera en motion till riksdagen om eurokursen och behovet av anpassning till verklig växelkurs euro/SEK i svenska strukturfondsprogram. Riksdagen har härefter uppmanat regeringen

Inlämnad: 2005-07-05 Besvarare: Pär Nuder (S)

socialtjänstens arbete med barn

Interpellation 2004/05:631 av Hellquist, Solveig (fp)

den 23 maj Interpellation 2004/05:631 av Solveig Hellquist fp till statsrådet Morgan Johansson om socialtjänstens arbete med barn Det har talats mycket om apatiska barn under senare tid. Det är en grupp barn som vi tidigare inte haft kunskap om och som far mycket illa i Sverige i dag. Hanteringen av de här barnen innebär

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se