Solange Olame Bayibsa (S)

Solange Olame Bayibsa (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 174
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post solange.olame.bayibsa[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Alexandra Völker
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-12-01 – 2021-05-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-06-01 – 2022-02-06
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-12-01 – 2022-02-06
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2021-06-01 – 2022-02-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 6 maj 2021 Frågestund
Frågestund 28 januari 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:NU4 27 januari 2021 2020 års redogörelse för företag med statligt ägande
Frågestund 14 januari 2021 Frågestund

Dokument:

En förskola med alla barn

Motion 2021/22:3727 av Solange Olame Bayibsa (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3727 av Solange Olame Bayibsa S En förskola med alla barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga behovet av stöd till kommuner för att systematiskt arbeta för att alla ska kunna ta del av den allmänna förskolan och tillkännager


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3727 av Solange Olame Bayibsa (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3727 av Solange Olame Bayibsa (S) (pdf, 72 kB)

Stärk Tullverkets möjligheter till brottsbekämpning

Motion 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. S Stärk Tullverkets möjligheter till brottsbekämpning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av gällande lagstiftningar som berör Tullverket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den 1 april


Utskottsberedning: 2021/22:SkU1

Motion 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Arbetskraftsinvandring

Motion 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. S Arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om arbetskraftsinvandring och tillkännager detta för regeringen. Motivering Stockholms arbetsmarknad är stor och dynamisk med en gigantisk flora av olika


Utskottsberedning: SfU

Motion 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se