Solange Olame Bayibsa (S)

Solange Olame Bayibsa (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1987

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-12-01 – 2021-05-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-06-01 – 2021-11-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2021-06-01 – 2021-11-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-11-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

Dokument:

En förskola med alla barn

Motion 2021/22:3727 av Solange Olame Bayibsa (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3727 av Solange Olame Bayibsa S En förskola med alla barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga behovet av stöd till kommuner för att systematiskt arbeta för att alla ska kunna ta del av den allmänna förskolan och tillkännager


Utskottsberedning: 2021/22:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3727 av Solange Olame Bayibsa (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3727 av Solange Olame Bayibsa (S) (pdf, 72 kB)

Stärk Tullverkets möjligheter till brottsbekämpning

Motion 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. S Stärk Tullverkets möjligheter till brottsbekämpning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av gällande lagstiftningar som berör Tullverket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den 1 april


Utskottsberedning: 2021/22:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3860 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Arbetskraftsinvandring

Motion 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. S Arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om arbetskraftsinvandring och tillkännager detta för regeringen. Motivering Stockholms arbetsmarknad är stor och dynamisk med en gigantisk flora av olika


Utskottsberedning: 2021/22:SfU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.