Sofie Eriksson (S)

Sofie Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 75
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofie.b.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-01-10 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-02-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2021/22:KU20 14 juni 2022 Granskningsbetänkande
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 28 april 2022 Frågestund
Stillbild från Debatt om förslag: Föreningsfrihet och terroristorganisationer
Debatt om förslag 2021/22:KU13 6 april 2022 Föreningsfrihet och terroristorganisationer

Dokument:

Polisnärvaron i kommunerna Smedjebacken och Ludvika

Skriftlig fråga 2022/23:190 av Sofie Eriksson (S)

Fråga 2022/23:190 Polisnärvaron i kommunerna Smedjebacken och Ludvika av Sofie Eriksson S till Justitieminister Gunnar Strömmer M Den statliga närvaron är viktig för att hålla ihop samhället men också för att skapa jämlik tillgång till service i hela landet. När staten lämnar hela kommuner genom att centralisera och slå

Inlämnad: 2022-12-19 Svarsdatum: 2023-01-18 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:190 av Sofie Eriksson (S) (pdf, 88 kB)

Minskade klyftor

Skriftlig fråga 2022/23:15 av Sofie Eriksson (S)

Fråga 2022/23:15 Minskade klyftor av Sofie Eriksson S till Finansminister Elisabeth Svantesson M Commitment to Reducing Inequality Index är ett jämlikhetsindex som tas fram vartannat år av Oxfam tillsammans med Development Finance International DFII indexet rankas 161 länders åtaganden för att minska den ekonomiska ojämlikheten.

Inlämnad: 2022-10-27 Svarsdatum: 2022-11-02 Besvarare: Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2022/23:15 av Sofie Eriksson (S) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.