Sofia Amloh (S)

Sofia Amloh (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 86
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864209
E-post sofia.amloh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-09-30 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Jämställda löner
Interpellationsdebatt 2022/23:233 av Sanne Lennström (S) 14 mars 2023 Jämställda löner
Stillbild från Interpellationsdebatt: Regelverket för arbetskraftsinvandring
Interpellationsdebatt 2022/23:209 av Jonny Cato (C) 7 mars 2023 Regelverket för arbetskraftsinvandring
Stillbild från Interpellationsdebatt: Arbetsmarknadsprövning för en reglerad arbetskraftinvandring
Interpellationsdebatt 2022/23:217 av Sofia Amloh (S) 7 mars 2023 Arbetsmarknadsprövning för en reglerad arbetskraftinvandring

Dokument:

Träffsäkrare subventionerade anställningar

Interpellation 2022/23:289 av Sofia Amloh (S)

Interpellation 2022/23:289 Träffsäkrare subventionerade anställningar av Sofia Amloh S till Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson L Den aktiva arbetsmarknadspolitikens främsta uppgift är att stödja personer som blir arbetslösa så att de kommer tillbaka till varaktig sysselsättning och egen försörjning.

Inlämnad: 2023-03-24 Svarsdatum: 2023-04-18 Besvarare: Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L)

Interpellation 2022/23:289 av Sofia Amloh (S) (pdf, 87 kB)

Jämställda löner

Interpellation 2022/23:233 av Sanne Lennström (S)

Interpellation 2022/23:233 Jämställda löner av Sanne Lennström S till Statsrådet Paulina Brandberg L Kvinnor har högre utbildningsnivå än män men har ändå lägre lön inom alla sektorer och i stort sett alla yrken på den svenska arbetsmarknaden. Varje månad tjänar kvinnor trots detta i genomsnitt 3 700 kronor mindre än

Inlämnad: 2023-02-23 Svarsdatum: 2023-03-14 Besvarare: Statsrådet Paulina Brandberg (L)

Interpellation 2022/23:233 av Sanne Lennström (S) (pdf, 97 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställda löner

Arbetsmarknadsprövning för en reglerad arbetskraftinvandring

Interpellation 2022/23:217 av Sofia Amloh (S)

Interpellation 2022/23:217 Arbetsmarknadsprövning för en reglerad arbetskraftinvandring av Sofia Amloh S till Statsrådet Maria Malmer Stenergard M Migration har alltid förekommit, och den bidrar till länders och samhällens utveckling. Det är i huvudsak positivt att människor fritt kan röra sig i Europa och söka arbete.

Inlämnad: 2023-02-16 Svarsdatum: 2023-03-07 Besvarare: Statsrådet Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2022/23:217 av Sofia Amloh (S) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsmarknadsprövning för en reglerad arbetskraftinvandring

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.