Annika Strandhäll (S)

Annika Strandhäll (S)

Socialminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.strandhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Socialminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2017-07-27 – 2018-12-31
    • Socialförsäkringsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Ledamot i regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.
  • Anställningar

    Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs stad 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Avdelningsstyrelsen Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Styrelseledamot, försäkringsbolaget Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd, OFR 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:566 av Jenny Petersson (M) 27 juni 2018 Vaccination mot HPV
Interpellationsdebatt 2017/18:563 av Jenny Petersson (M) 27 juni 2018 Oförsäkrade läkemedel
Interpellationsdebatt 2017/18:562 av Jenny Petersson (M) 27 juni 2018 Unga vuxna med psykisk ohälsa
Interpellationsdebatt 2017/18:557 av Lotta Finstorp (M) 27 juni 2018 Akutsjukvård i landsorten

Vård för personer med missbruk och psykisk sjukdom

Svar på skriftlig fråga 2018/19:3 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S)

2018-11-14 S2018/05575/ FS Socialdepartementet Till Riksdagen Frågan 2018/19:3 Vård för personer med missbruk och psykisk sjukdom av Jonas Eriksson MP kommer inte att besvaras på grund av att regeringen är en övergångsregering. Enligt uppdrag Marianne Jenryd

Svarsdatum: 2018-11-15 Frågeställare: Jonas Eriksson (MP)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:3 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S) (docx, 67 kB)

Väntetid vid mammografi

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1641 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S)

S2018/ 04837/FS Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1641 av Jenny Petersson M Väntetid vid mammografi Jenny Petersson har frågat mig vad regeringen gör åt de långa väntetiderna på området mammografi. Insjuknandet i bröstcancer har fördubblats sedan 1960 och bröstcancer är idag den

Svarsdatum: 2018-09-19 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1641 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S) (docx, 85 kB)

Ridskolornas ekonomiska svårigheter på grund av foderbrist

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1607 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S)

S2018/ 04391/FS Socialdepartementet Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1607 av Lotta Finstorp M Ridskolornas ekonomiska svårigheter på grund av foderbrist Lotta Finstorp har mot bakgrund av de kraftigt ökade foderkostnaderna frågat mig om jag anser att ett tydligt predestinerat ökat statligt lokalt aktivitetsstöd

Svarsdatum: 2018-08-24 Frågeställare: Lotta Finstorp (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1607 besvarad av Socialminister Annika Strandhäll (S) (docx, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.