Sinikka Bohlin (S)

Sinikka Bohlin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel Hemspråkslärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Vice ordförande 1995-02-07 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-02-06
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-27
    • Ledamot 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-11-08 – 1998-10-05
    • Ledamot 1994-10-18 – 1995-11-07
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2010-10-19
    • Ledamot 1998-05-07 – 1998-10-05
    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-05-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:MJU29 16 juni 2006 Kommunernas roll i avfallshanteringen
Debatt om förslag 2005/06:MJU24 18 maj 2006 Finansieringen av kärnavfallets slutförvaring
Debatt om förslag 2004/05:MJU15 17 juni 2005 En effektivare miljöprövning
Debatt om förslag 2001/02:MJU1 10 december 2001 Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Dokument:

Nordiskt ambassadsamarbete

Skriftlig fråga 2009/10:912 av Bohlin, Sinikka (s)

den 18 juni Fråga 2009/10:912 Nordiskt ambassadsamarbete av Sinikka Bohlin s till utrikesminister Carl Bildt m Redan 2001 framlades ett förslag i Nordiska rådet om ökad samverkan mellan de nordiska ländernas utrikestjänster. Samverkan pågår också på ett antal platser, bland annat vad gäller lokaler, personal och

Inlämnad: 2010-06-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Kommunerna och producentansvaret

Skriftlig fråga 2009/10:851 av Bohlin, Sinikka (s)

den 31 maj Fråga 2009/10:851 Kommunerna och producentansvaret av Sinikka Bohlin s till miljöminister Andreas Carlgren c Vissa kommuner alternativt kommunala renhållningsbolag har på eget initiativ börjat etablera egna system för insamling av producentansvarsmaterial, främst förpackningar. Det förekommer till och

Inlämnad: 2010-05-31 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag s25006 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanslagning av Radio- och tv-verket samt Granskningsnämnden 2 Post- och telestyrelsens roll för radio och tv 3 Kommersiell radio 3


Utskottsberedning: 2009/10:KU25
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 76 kB) Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (pdf, 211 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.