Sara Gille (SD)

Sara Gille (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 256
Titel Undersköterska.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sara.gille[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utrikesutskottet 18-, civilutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet, kulturutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19.
  • Utbildning

    Omvårdnadsprogrammet, Gimo bruksgymnasium, Gimo. Utbildad undersköterska.
  • Anställningar

    Arbetat inom vården med hemtjänst, äldreboenden, nattpatrull, demensboende samt som personlig assistent. Politisk sekreterare, Region Västernorrland.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Kramfors 14-18. Ledamot, BAS-nämnden, Kramfors 14-18. Gruppledare, Sverigedemokraterna Kramfors 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, Västernorrland 16-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 17-. Ledamot, SD-kvinnor 17-19. Regionansvarig, SD-kvinnor 17-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2020/21:114 Strategisk exportkontroll 2020 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2020/21:4004 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4004 av Björn Söder m.fl. SD med anledning av skr. 2020/21:114 Strategisk exportkontroll 2020 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om politiken för global utveckling PGU som kriterium


Utskottsberedning: 2020/21:UU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2020/21:4004 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:4004 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

Syriens luftvärnsattack mot israelisk kärnteknisk anläggning

Skriftlig fråga 2020/21:2643 av Sara Gille (SD)

Fråga 2020/21:2643 Syriens luftvärnsattack mot israelisk kärnteknisk anläggning av Sara Gille SD till Utrikesminister Ann Linde S Den 23 april 2021 kunde man läsa i Svenska Dagbladet om hur en syrisk robot slagit ned i Israel, utan att orsaka skada. Den uppges ha slagit ned ett antal mil utanför staden Dimona, där Israel

Inlämnad: 2021-04-23 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2643 av Sara Gille (SD) (pdf, 87 kB)

Sexuellt våld i Tigray i Etiopien

Skriftlig fråga 2020/21:2642 av Sara Gille (SD)

Fråga 2020/21:2642 Sexuellt våld i Tigray i Etiopien av Sara Gille SD till Utrikesminister Ann Linde S Robert Mardini, som är generaldirektör för Internationella rödakorskommittén ICRClarmar nu om det ökade sexuella våldet i konfliktregionen Tigray i Etiopien. Informationen härrör från personal på sjukhus och kliniker

Inlämnad: 2021-04-23 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2642 av Sara Gille (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se