Sara Gille (SD)

Sara Gille (SD)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 74
Titel Undersköterska.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sara.gille[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2021-09-24 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utrikesutskottet 18-, civilutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet, kulturutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19.
  • Utbildning

    Omvårdnadsprogrammet, Gimo bruksgymnasium, Gimo. Utbildad undersköterska.
  • Anställningar

    Arbetat inom vården med hemtjänst, äldreboenden, nattpatrull, demensboende samt som personlig assistent. Politisk sekreterare, Region Västernorrland.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Kramfors 14-18. Ledamot, BAS-nämnden, Kramfors 14-18. Gruppledare, Sverigedemokraterna Kramfors 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, Västernorrland 16-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 17-. Ledamot, SD-kvinnor 17-19. Regionansvarig, SD-kvinnor 17-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Användandet av tvångsgifte
Interpellationsdebatt 2020/21:655 av Sara Gille (SD) 21 maj 2021 Användandet av tvångsgifte
Stillbild från Interpellationsdebatt: Agerande mot tvångsgifte
Interpellationsdebatt 2020/21:654 av Mikael Eskilandersson (SD) 21 maj 2021 Agerande mot tvångsgifte
Stillbild från Utrikespolitisk debatt: Utrikespolitisk debatt
Utrikespolitisk debatt 24 februari 2021 Utrikespolitisk debatt
Stillbild från Interpellationsdebatt: Regeringens förtroende för Josep Borrell
Interpellationsdebatt 2020/21:465 av Markus Wiechel (SD) 23 februari 2021 Regeringens förtroende för Josep Borrell

Dokument:

med anledning av prop. 2018/19:105 Utökad fredsplikt på arbetsplatser där det finns kollektivavtal och vid rättstvister

Motion 2018/19:3102 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3102 av Magnus Persson m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:105 Utökad fredsplikt på arbetsplatser där det finns kollektivavtal och vid rättstvister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2018/19:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3102 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3102 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018

Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att demokratisering av EU-institutionerna är det viktigaste medlet för att öka medborgarnas


Utskottsberedning: 2018/19:UU10
Riksdagsbeslut (67 yrkanden): 67 avslag

Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD) (docx, 111 kB) Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD) (pdf, 211 kB)

Barn som förs utomlands för äktenskap

Interpellation 2018/19:165 av Sara Seppälä (SD)

Interpellation 2018/19:165 Barn som förs utomlands för äktenskap av Sara Seppälä SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tyvärr förkommer det att barn förs utomlands för att giftas bort, ofta med någon de inte känner särskilt väl och definitivt inte med någon de har känslor för. Den egna familjen är

Inlämnad: 2019-03-28 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:165 av Sara Seppälä (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Barn som förs utomlands för äktenskap

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.