Sara Gille (SD)

Sara Gille (SD)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 74
Titel Undersköterska.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sara.gille[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2023-06-01 – 2026-09-21
    • Ledig 2021-09-24 – 2023-05-31
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utrikesutskottet 18-, civilutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet, kulturutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19.
  • Utbildning

    Omvårdnadsprogrammet, Gimo bruksgymnasium, Gimo. Utbildad undersköterska.
  • Anställningar

    Arbetat inom vården med hemtjänst, äldreboenden, nattpatrull, demensboende samt som personlig assistent. Politisk sekreterare, Region Västernorrland.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Kramfors 14-18. Ledamot, BAS-nämnden, Kramfors 14-18. Gruppledare, Sverigedemokraterna Kramfors 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, Västernorrland 16-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 17-. Ledamot, SD-kvinnor 17-19. Regionansvarig, SD-kvinnor 17-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2019/20:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2019

Motion 2019/20:3524 av Lars Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3524 av Lars Andersson m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om den övergripande utvecklingen i EU och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:UU10
Riksdagsbeslut (51 yrkanden): 51 avslag

Motion 2019/20:3524 av Lars Andersson m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2019/20:3524 av Lars Andersson m.fl. (SD) (pdf, 150 kB)

Handlingsplan för att motverka en ny migrationskris (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Handlingsplan för att motverka en ny migrationskris väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ta initiativ till


Utskottsberedning: JuU 2019/20:JuU25 2019/20:UU10
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 2 avslag, 7 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 100 kB)

med anledning av skr. 2019/20:34 Verksamheten inom Europarådets ministerkommitté m.m. under helåret 2018 och första halvåret 2019

Motion 2019/20:3433 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3433 av Markus Wiechel m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:34 Verksamheten inom Europarådets ministerkommitté m.m. under helåret 2018 och första halvåret 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om klagofristen vid Europadomstolen och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:UU8
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2019/20:3433 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3433 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.