Sanne Lennström (S)

Sanne Lennström (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 117
Titel Gymnasielärare.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sanne.lennstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-04-23
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-05-18 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-10-20
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-05-19 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-). Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 14-, kulturutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren och regionpolitikern Thomas Eriksson och boendeföreståndaren Monica Bonde Eriksson.
  • Utbildning

    Lärarutbildning i samhällskunskap och historia, Uppsala universitet, slutår 12.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Östhammar 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bankernas kontanthantering

Skriftlig fråga 2015/16:817 av Sanne Eriksson (S)

Fråga 2015/16:817 Bankernas kontanthantering av Sanne Eriksson S till Statsrådet Per Bolund MP Alla i samhället bör ha tillgång till grundläggande betaltjänster. Företag, föreningar och privatpersoner ska ha goda möjligheter att göra uttag eller insättningar av kontanter på kreditinstitut, hos betaltjänstleverantörer

Inlämnad: 2016-02-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:817 av Sanne Eriksson (S) (pdf, 78 kB)

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. S Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Mobbning och normkritik

Motion 2015/16:1862 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1862 av Anna Wallentheim m.fl. S Mobbning och normkritik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att införa normkritiskt tänkande i lärarutbildningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:1862 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1862 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se