Sanne Lennström (S)

Sanne Lennström (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 117
Titel Gymnasielärare.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sanne.lennstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-04-23
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-05-18 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-10-20
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-19 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-05-19 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-). Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 14-, kulturutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren och regionpolitikern Thomas Eriksson och boendeföreståndaren Monica Bonde Eriksson.
  • Utbildning

    Lärarutbildning i samhällskunskap och historia, Uppsala universitet, slutår 12.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Östhammar 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastrukturen i Uppsala län

Motion 2014/15:2864 av Pyry Niemi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2864 av Pyry Niemi m.fl. S Infrastrukturen i Uppsala län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för bättre fungerande vägar och järnvägar i Uppsala län. Riksdagen


Utskottsberedning: 2014/15:TU13 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2864 av Pyry Niemi m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:2864 av Pyry Niemi m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Samhällsuppdrag till SJ

Motion 2014/15:2283 av Pyry Niemi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2283 av Pyry Niemi m.fl. S Samhällsuppdrag till SJ Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att ge SJ ett mål om samhällsnytta. Motivering Tågtrafiken är en central del av det moderna samhället.


Utskottsberedning: 2014/15:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2283 av Pyry Niemi m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2283 av Pyry Niemi m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

En långsiktlig strategi för myggbekämpning

Motion 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. S En långsiktlig strategi för myggbekämpning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av en långsiktig strategi för myggbekämpning. Motivering Nedre Dalälven har i decennier brottats


Utskottsberedning: 2014/15:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se