Lena Sandlin-Hedman (S)

Lena Sandlin-Hedman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil. kand.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-09-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2004-09-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-11-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1996-05-03 – 2002-12-09
    • Suppleant 1994-11-16 – 1996-05-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2001-11-01 – 2004-09-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister

Motion 2001/02:T76 av Göte Wahlström och Lena Sandlin-Hedman (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T76 av Göte Wahlström och Lena Sandlin-Hedman s med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en tolkning av EG-direktivet för två- och trehjuliga


Utskottsberedning: 2002/03:TU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

lagstiftning om franchising

Skriftlig fråga 2001/02:1173 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 16 maj Fråga 2001/02:1173 av Lena Sandlin-Hedman s till justitieminister Thomas Bodström om lagstiftning om franchising Frågan om svensk lagstiftning om franchising har diskuterats länge. Det har under senare år varit naturligt att avvakta det arbete som bedrivits inom den internationella organisationen Unidroit.

Inlämnad: 2002-05-16 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m.

Motion 2001/02:T71 av Lena Sandlin-Hedman och Göte Wahlström (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T71 av Lena Sandlin-Hedman och Göte Wahlström s med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av amatörfordonsbyggares möjligheter att besiktiga sina fordon samt om behovet


Utskottsberedning: 2001/02:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se